• SzerzƑ kĂ©peSZE HĂ­rek

Nemzetközi perbeszédverseny: Európa legjobbjai közt a Széchenyi Istvån Egyetem vilågƱrjogi csapata

A SzĂ©chenyi IstvĂĄn Egyetem DeĂĄk Ferenc Állam- Ă©s JogtudomĂĄnyi KarĂĄnak csapata kimagaslĂł teljesĂ­tmĂ©ny nyĂșjtva, a kontinens leghĂ­resebb vilĂĄgƱrjogi kĂ©pzĂ©si helyeinek hallgatĂłival mĂ©rhette össze tudĂĄsĂĄt a „Manfred Lachs Space Law Moot Court Competition” elnevezĂ©sƱ nemzetközi vilĂĄgƱrjogi perbeszĂ©dversenyen. A gyƑri egyetem Ă©vek Ăłta sikeresen szerepel a rangos megmĂ©rettetĂ©sen.

A Manfred Lachs Space Law Moot Court Competition elnevezĂ©sƱ nemzetközi vilĂĄgƱrjogi perbeszĂ©dversenyt 1992-ben hĂ­vtĂĄk Ă©letre. EurĂłpai regionĂĄlis fordulĂłjĂĄnak 2010-ben a SzĂ©chenyi IstvĂĄn Egyetem jogi kara adott otthont. A Nemzetközi VilĂĄgƱrjogi IntĂ©zet versenye minden Ă©vben kĂ©t kĂ©pzeletbeli ĂĄllam fiktĂ­v jogvitĂĄjĂĄt szimulĂĄlja. A megoldandĂł komplex jogi problĂ©ma hagyomĂĄnyosan a vilĂĄgƱrjog aktuĂĄlis Ă©s nyitott szabĂĄlyozĂĄsi kĂ©rdĂ©sei körĂ© Ă©pĂŒl.

A verseny elsƑ szakaszĂĄban a csapatok angol nyelven kĂ©szĂ­tik el a felperes Ă©s az alperes ĂĄllam Ă­rĂĄsbeli beadvĂĄnyĂĄt, melynek kialakĂ­tĂĄsa, felĂ©pĂ­tĂ©se Ă©s megszövegezĂ©se a Nemzetközi BĂ­rĂłsĂĄghoz benyĂșjtott periratok formĂĄjĂĄt Ă©s tartalmĂĄt követi. Ezek bekĂŒldĂ©se nyomĂĄn szereznek rĂ©szvĂ©teli jogot a szĂłbeli fordulĂłn, ahol mindkĂ©t fĂ©l kĂ©pviseletĂ©ben elƑ kell adniuk Ă©rveiket egy elismert szakĂ©rtƑkbƑl ĂĄllĂł hĂĄromtagĂș bĂ­rĂłi fĂłrum elƑtt. Minden hallgatĂłi csapat a kĂŒldƑ intĂ©zmĂ©ny földrajzi fekvĂ©sĂ©nek megfelelƑ regionĂĄlis fordulĂłn vesz rĂ©szt, ezek gyƑztesei jutnak tovĂĄbb a Nemzetközi Asztronautikai Kongresszus alkalmĂĄval megrendezett vilĂĄgdöntƑbe.

A felvĂ©telen az ĂĄllĂł sorban jobbrĂłl balra, a SzĂ©chenyi IstvĂĄn Egyetemet kĂ©pviselve prof. dr. Sulyok GĂĄbor egyetemi tanĂĄr, HorvĂĄth Barbara Ă©s ErƑs Orsolya JĂșlia hallgatĂłk, valamint dr. KecskĂ©s GĂĄbor egyetemi docens lĂĄthatĂł a leideni csapat tĂĄrsasĂĄgĂĄban. Az alsĂł sorban a zsƱri tagjai ĂŒlnek.

A SzĂ©chenyi IstvĂĄn Egyetem DeĂĄk Ferenc Állam- Ă©s JogtudomĂĄnyi KarĂĄnak csapata – az IgazsĂĄgĂŒgyi MinisztĂ©rium jogĂĄszkĂ©pzĂ©s szĂ­nvonalĂĄnak emelĂ©sĂ©t cĂ©lzĂł programjĂĄnak tĂĄmogatĂĄsĂĄval – 2019 Ăłta folyamatosan jelen van az eurĂłpai regionĂĄlis fordulĂłban, melyre minden Ă©vben az EurĂłpai Ć°rĂŒgynöksĂ©g Ă©gisze alatt mƱködƑ EurĂłpai VilĂĄgƱrjogi Központ rendezĂ©sĂ©ben mĂĄs-mĂĄs felsƑoktatĂĄsi intĂ©zmĂ©nyben kerĂŒl sor. IdĂ©n az eurĂłpai regionĂĄlis fordulĂłt SpanyolorszĂĄgban, a JaĂ©ni Egyetemen rendeztĂ©k meg, ahol a fiktĂ­v jogeset közĂ©ppontjĂĄban egy kĂ©mmƱhold balul sikerĂŒlt lĂ©zeres megvakĂ­tĂĄsa Ă©s egy irĂĄnyĂ­thatatlannĂĄ vĂĄlt mĂĄsik mƱhold rakĂ©tĂĄval törtĂ©nƑ megsemmisĂ­tĂ©se ĂĄllt.

ErƑs Orsolya JĂșlia Ă©s HorvĂĄth Barbara, a SzĂ©chenyi-egyetem hallgatĂłi kĂ©t, egyenkĂ©nt több mint ötvenoldalnyi Ă­rĂĄsbeli beadvĂĄny elkĂ©szĂ­tĂ©sĂ©t követƑen a bĂ©csi, a kölni, a leideni Ă©s a luxemburgi egyetem hallgatĂłival mĂ©rte össze tudĂĄsĂĄt – kĂ©t alkalommal felperesi, kĂ©t alkalommal alperesi oldalon. Mind a nĂ©gy emlĂ­tett intĂ©zmĂ©ny a kontinens leghĂ­resebb vilĂĄgƱrjogi kĂ©pzĂ©si helyei közĂ© tartozik, ahol hosszĂș ideje Ă©s intĂ©zmĂ©nyesĂ­tett keretek között kutatjĂĄk Ă©s oktatjĂĄk a napjainkban egyre fontosabbĂĄ vĂĄlĂł jogterĂŒletet. A verseny nehĂ©zsĂ©gĂ©t jelzi, hogy a nĂ©pes mezƑnybƑl kisorsolt nĂ©gy perbeli ellenfĂ©l közĂŒl hĂĄrom csapat az elƑdöntƑbe jutott, Ă©s a döntƑt a kölni egyetem csapata nyerte meg. A gyƑri jogi kar hallgatĂłinak kivĂĄlĂł felkĂ©szĂŒltsĂ©ge, innovatĂ­v Ă©rvelĂ©se Ă©s magabiztos szereplĂ©se egyarĂĄnt kivĂ­vta a bĂ­rĂĄk Ă©s a perbeli ellenfelek elismerĂ©sĂ©t. A bĂ­rĂĄk kĂŒlön mĂ©ltĂĄnyoltĂĄk a jogi Ă©rvelĂ©sbe integrĂĄlt Ă©s azt erƑsĂ­tƑ mƱszaki tudomĂĄnyi Ă©s termĂ©szettudomĂĄnyi szempontokat.

ErƑs Orsolya JĂșlia Ă©s HorvĂĄth Barbara munkĂĄjĂĄt a verseny Ă­rĂĄsbeli szakaszĂĄban harmadik csapattagkĂ©nt DolmĂĄny KĂ­ra Zsuzsanna segĂ­tette. OktatĂłi oldalrĂłl a közel nyolc hĂłnapon ĂĄt tartĂł felkĂ©szĂŒlĂ©st a Nemzetközi Ă©s EurĂłpai Jogi TanszĂ©k munkatĂĄrsai, prof. dr. Sulyok GĂĄbor egyetemi tanĂĄr Ă©s dr. KecskĂ©s GĂĄbor egyetemi docens irĂĄnyĂ­tottĂĄk, dr. Ganczer MĂłnika egyetemi docens, tudomĂĄnyos Ă©s nemzetközi dĂ©kĂĄnhelyettes, dr. TakĂł Dalma egyetemi tanĂĄrsegĂ©d Ă©s a tavalyi versenyzƑi csapat tagjainak tĂĄmogatĂĄsa mellett.