top of page
savethedate_clc.png

Környezetünk állapota, az abban bekövetkezett változások, egyaránt fontossá teszik a tudatos gondolkozást és cselekvést. A Széchenyi István Egyetem aktívan részt vállal a hazai fenntarthatósági törekvések támogatásában mind a kutatás, az oktatás, a szakmai munka, mind pedig a szemléletformálás és a tudásmegosztás területén. Ennek érdekében tervezzük megrendezni 2022. szeptember 16–17-én az I. Ökopiknik és Zöldgazdasági Konferenciát mosonmagyaróvári kampuszunkon. Ez a konferencia a megújult képzési portfóliót kínáló Albert Kázmér Mosonmagyaróvári Kar kiszélesedő szakmai fókuszaihoz kapcsolódó – a környezetvédelem, a vidékfejlesztés és a fenntartható élelmiszer-termelés kérdéseit körüljáró – rendezvénysorozat első szakmai eseménye lesz.

Fővédnökeink: Dr. Nagy István, Dr. Raisz Anikó, Dr. Árvay István

Helyszín: Mosonmagyaróvár Vár udvar Vár tér 2.

Időpont: 2022. 09.16-17.

Részletes program:

1. nap - (2022. 09. 16. péntek)

09:00 - 09:30

Regisztráció

__

09:30

Nyitóbeszéd

Egyetemi köszöntő, Dr. Raisz Anikó, Dr. Nagy István

09:50

Klímavédelem, energiahatékonyság, energiabiztonság kerekasztal

  • Melyek a legfontosabb kihívások és prioritások az energiaellátás biztonsága terén? Milyen a V4 országok helyzete ezen a téren?

  • Miért fontos az energiahatékonyság? Milyen lehetőségeket nyílhatnak meg előttünk, ha hatékonyabban tudjuk felhasználni az energiát?

  • Jelenthet a megújuló energiák hasznosítása megoldást az energetikai problémákra? Melyek a „zöld energia” alkalmazásának legjellemzőbb trendjei jelenleg? Milyen fejlődési lehetőségek látszanak nem csak a beépített teljesítmény, hanem az alkalmazható technológiák terén?

  • Milyen innovatív megoldások alkalmazása segítheti a fenntartható és hatékony energiagazdálkodást? Melyek azok a területek, amelyeken a legnagyobb előrelépések várhatók a közeljövőben?

10:50

 ESG és EU-taxonómia kerekasztal

Várhatóak-e változások a vállalatok életében és milyen kihívásokat jelent mindez?

  • Milyen módon készülnek a várható jogszabályi változásokra?

  • Van-e már működő rendszer amire építeni lehet?

  • Kik és milyen módon foglalkoznak ezzel a szervezeten belül?

  • Inkább kihívásként vagy lehetőségként tekintenek az ESG-re a cégek?

  • Milyen új szempontokat hozhat az ESG a piac számára?

  • Kit és miért érdekelhet a nem pénzügyi teljesítmény? Tényleg érdekli a befektetőket a cégek fenntarthatósági törekvései/eredményei?

  • Ha igen, akkor milyen szempontok miatt lehet érdekes az ESG, és a nem pénzügyi jelentések tartalma? Mire figyelnek a befektetők?

  • Hogyan ütemezik a cégek az átállást?

  • Láthatóak-e már a szervezeten belüli erőforrások, módosítások szükségessége?

  • Mit tekintenek a legnagyobb kihívásnak? Indikátorok, stratégia, „double materiality”? Scope 3?

  • Tisztában vannak-e a cégek az érintettjeikkel? Ha igen, akkor kit milyen módon terveznek bevonni az átalakulásba?

  • Hogyan tudják kamatoztatni az ESG-t? Milyen előnyökkel számolnak, ami ellensúlyozhatja a befektetett erőforrásokat? Scope 3 ellátási láncok (határokon túlnyúló – V4)

  • Az ESG egyik izgalmas „újítása” a karbonkibocsátás számítás esetében azon indirekt kibocsátások számbavétele, amely a jelentést készítő vállalat értékláncában keletkezik, beleértve mind az upstream, mind a downstream kibocsátásokat. Ez gyakran olyan adatok gyűjtését jelenti, amelyre a cégek még nincsenek felkészülve, ám lehet, hogy a karbonkibocsátásuk túlnyomó többségét fogja adni. Hogyan tudnak erre készülni a cégek?

  • Hogyan lehet majd a határon átnyúló együttműködéseket kezelni?

  • Milyen támogatás várható a V4-ek illetékes szervezetei részéről? Van már valamilyen kezdeményezés?

11:50

Ipar_4.0 a fenntarthatóság szolgálatában kerekasztal

Kérdések: Melyek az Ipar 4.0 területén a legfontosabb jelenlegi trendek, melyek azok, amelyek érkezése a jövőben várható, vagy éppen már látható? Vannak-e olyan „forró” témák, amelyek a leginkább mozgatják a kutatókat / fejlesztőket, alkalmazásba vevőket?

>Miben tud hozzájárulni az Ipar 4.0 és azon belül az okos megoldások (IOT; AI; ML stb.) a fenntarthatósághoz, a környezeti elemek terhelésének csökkentéséhez?
>Milyen módon tudják a kutató-, fejlesztő intézetek és az akadémiai szféra támogatni az Ipar 4.0 előretörését?

>Melyek jelenleg az adatbiztonsággal, cyber-security-val kapcsolatos legfontosabb kihívások?

12:45 – 13:30

ebédszünet

__

13:30 – 13:50

Designgondolkodás, mint ökológiai tervezés kerekasztal

Ami az egyiknek hulladék, az a másiknak érték? Avagy tárgyak új élete a kreativitás jegyében. Hány élete lehet egy tárgynak és mik az újrahasznosítás lehetőségei, ha kreatív gondolkodásról van szó. És milyen anyagokat használnak a kreatív iparban, amit néhány vállalat hulladéknak tekint? Miként javítható a körforgásos összekapcsolása különböző ipari szereplők között?

14:30 – 14:50

Fenntarthatóság a mezőgazdaságban kerekasztal

  • Fenntartható, körforgásos agrárágazat megteremtésére tett erőfeszítések Magyarországon, az Európai Uniós stratégiák tükrében.

  • Mely területeken értünk el sikereket és hol vannak előrelépési lehetőségeink (talajállapot minőségének fenntartása-megőrzése, öntözés fejlesztése, precíziós eszközök integrálás a termelésbe stb.)?

  • Mit jelent a fenntartható mezőgazdaság megteremtése az orosz-ukrán háború tükrében? (energiaárak, terményárak, agrárhitelek alakulása, jövedelmezőségi kérdések, beruházások alakulása stb.)

  • Háború mellett az aszály is sújtotta a mezőgazdaságot, milyen rövid és hosszú távú intézkedésekkel lehet csökkenteni a klímaváltozás hatását? (a klímaváltozás hazai és regionális hatása, az aszályhelyzet elemzése. Lehetséges megoldások: talajművelés, takarónövény, genetika javítása stb.)

2. nap (2022. 09. 17. szombat)

10:00

Mobilitás kerekasztal: Hova tovább?

Mindennapi, egyre gyorsuló életünk szerves része a közlekedés: ingázunk a munkába, a város egyik pontjából a másikba közlekedünk. Ezzel egy időben a biciklisek száma is növekszik a városban és a változás folyamatos. Az elektromos megoldások, a közösségi eszközök, kerékpárok, rollerek és a car-sharing is egyre nagyobb teret hódít. Németországban idén nyáron néhány euróért havi bérletet válthatunk mindenféle tömegközlekedési eszközre, és az ötletet itthon is fontolgatják. Baján 2022 elején az önkormányzat teljesen ingyenessé tette a tömegközlekedést, több vidéki városban pedig a lakosság számára speciális kedvezmények biztosítottak. A folytonosan változó felhasználói igények, környezetvédelmi normák, illetve az új irányok, trendek közepett a közlekedési szakemberek és a járműipar is hatékony megoldásokat keres. Vajon léteznek általánosítható jó megoldások? Milyen irányba halad a városi mobilitás a hazánkban? Hogyan nézhet ki a jövő fenntartható közlekedése? Melyek a legkisebb öko-lábnyommal rendelkező közlekedési formák?


Moderátor: Dr. Torma András


Beszélgetnek:
Magyar Csongor - Super Soco, elektromobilitás tanácsadó
Weingartner Balázs - Humda, elnök-vezérigazgató
Déri Huba- Rollin, Co-Founder

11:00

Dizájn és Divat kerekasztal: A zöld az új fekete

Egyre több hazai alkotó és ruhatervező helyezi az alkotói folyamatainak középpontjába a fenntarthatóságot és a környezeti szempontokat a funkció és a design vezérelvein túl. Sokasodnak a green gardrób kezdeményezések, a ruhacserék, a second hand üzletek és a kortárs kézművesség jegyében alakuló alkotói vásárok. A lakberendezésben, otthonteremtésben és az építészetben is hódítanak a zöld ötletek.
De hogyan reagálnak erre a hazai piaci szereplők? Merre tart a fast fashion és a hagyományos lakberendezés világa? A művészetek mind tematikában, mind anyaghasználatban képesek diskurzusban tartani a zöld gondolkodást, de vajon mennyire érvényesül ezek szemléletformáló ereje a szélesebb közönség tekintetében? Milyen irányba halad a fenntartható dizájn és divat Magyarországon? Attól, hogy valami használt, még lehet divatos? Hogy reagálnak a tervezők arra, ha egy-egy darabjuknak több gazdája is van?

 

Moderátor: Dr. Buruzs Adrienn

 

Beszélgetnek:
Csalár Bence - divatszakértő, újságíró
Eke Angéla - színésznő
Oravecz Péter - HelloWood

13:00
 

Kultúra és turizmus kerekasztal: Igény a változásra - változás igényre

Az elmúlt évek a kikapcsolódás és a szórakozás tekintetében kétségkívül markáns változásokat hoztak: habár lassan visszatérünk a megszokotthoz, ismét megtelnek a színházakban a közönség sorai, újra fesztiváloktól, koncertektől lehetnek hangosak a nyári esték és a Liszt Ferenc Repülőtér is ismét rekordszámú utazót fogad, mégis átalakult, hogyan töltjük, hogyan tölthetjük a szabadidőnket. Talán a járvány hozta lelassulás hozományaként, a turistáktól mentes természetes pihenőhelyek átalakulása fókuszba hozták a környezettudatosság gondolatait, mind a belföldi vagy külföldi kikapcsolódás, mind a bulizás, szórakozás tekintetében. A folyamatos formálódásra és fejlődésre képes hazai kulturális és turisztikai szektor lehetőségeihez mérten reagált a változásokra, de vajon a környezettudatos életmód beszivárgása a hétköznapi életünkbe, az igények alakulása, a kultúrafogyasztási szokásainkon is nyomot hagytak?
Milyen hatásai lehetnek a környezettudatos gondolkodásnak a kultúra, a kikapcsolódás és a szórakozás tekintetében? Van-e a zöld gondolkodásnak hatása a szabadidőnk eltöltésére? Hogyan reagálhatunk a változó igényekre, egyáltalán változtak az igényeink? Létezik olyan, hogy fenntartható turizmus?


Moderátor: Stumpf Kata


Beszélgetnek:
Madarász-Losonczy Bálint
Bera Péter - Klímapolitikai Intézet

14:00

Gasztronómia és mezőgazdaság kerekasztal: Az vagy, amit…

Manapság már igazán sok lehetőségünk van arra, hogy jót és jól együnk: van, aki a sarki zöldségesre vagy hentesre esküszik, mások a közösségi kertekre vagy éppen a termelői piacokra, de a legtöbb étterem is büszkén hirdeti, hogy melyik hazai gazdaságtól szerzi be az alapanyagait, és a szupermarketek is sok esetben követik ezeket a folyamatokat. Ami közös, hogy egyre népszerűbbnek tűnik a hazai tájfajta és bio élelmiszer, és egyre átláthatóbb az elénk kerülő ételek forrása is.
De mennyire versenyképes a magyar ökológiai gazdálkodás? Tényleg a bio paradicsomtól lesz az igazi a lecsó? És mi lesz az ételpazarlással?
Beszélgetnek:
Pocsaji Csilla - Tebe Shop, hulladékmentes bolthálózat, tulajdonos ügyvezető
Borbács Marcsi - műsorvezető, író, gasztro kalandor
Perepelica Kirill - Munch, Co-Founder

15:00

Fenntartható életmód kerekasztal: vissza a gyökerekhez

A változás mindig kicsiben, apró lépésekkel kezdődik. Ez a környezettudatos életmód esetében sincs másképp. Otthon, a családban és a saját szokásaink formálásával tudjuk az egyéni felelősségünket legelőször gyakorolni és ezáltal jobban megismerni. De hogyan érdemes nekiállni a környezetünk átalakításának? Létezik-e egyensúly a bambusz fogkefék, a balkonkertészet, a ruhacserék és a textil zöldséges zsákok közepette? Mitől válik komfortossá és közben közel zero waste-é egy otthon? 
A jövő felé figyelés mellett érdemes néha megállnunk és visszafele is tekintenünk: a körforgásos gazdaság alapgondolata, bár más formában, de a szüleink és nagyszüleink idejében is jelen volt már. Vajon mit tanulhatunk a korábbi generációktól a mai zero waste életmóddal kapcsolatban? Mi az, amit ma is alkalmazni tudunk, akár a nagyvárosi rohanó életünkben a régi, jól bevált praktikák közül?


Moderátor: Hajas Bence - Greendex fenntarthatósági magazin, szerkesztő-újságíró

 

Beszélgetnek:
Bartus Marci - tRENDrakó, népegészségügyi szakember
Csorba Noémi - Falusi Kosár, tulajdonos

 

16:00

Együttműködő művészet kerekasztal: a cél közös? /V4/

A Visegrádi Négyekként említett négy ország Lengyelország, Csehország, Szlovákia és
Magyarország együttműködése számos területen nyomon követhető, ám a hétköznapi ember
számára olykor kizárólag politikai, gazdasági fogalomként jelenik meg. Sok esetben így szinte
észrevétlenül dolgoznak kulturális intézetek, központok, művészek a négy ország közötti kapcsolat
erősítésén, a történelmi kapocs megőrzésén és megújításán. A művészet sokszor eszköz. Az alkotók
történeteket, mindannyiunkat érintő üzeneteket, kérdéseket dolgoznak fel, így kerül egyre gyakrabban
fókuszba a környezetvédelem és a hulladék kérdése is. Új műfajok, irányzatok születnek, ahol teret
kapnak a fenntartható művészet és az újrahasznosítás módszerei is. Vajon hogyan üzenhetnek
művészek az alkotásaikon keresztül? Erősíthetők kultúrával és képzőművészettel országokon átívelő
kapcsolatok? Van helye a “szemétnek” egy galéria falai között? Lehet egyáltalán értékes egy
hulladékból készített alkotás?

bottom of page