• Szerző képeSZE Hírek

Pedagógusnap: elismerést kapott a Széchenyi István Egyetem mosonmagyaróvári oktatója

Frissítve: 2021. jún. 16.

A mosonmagyaróvári önkormányzat június 4-én tartotta pedagógusnapi ünnepségét, amelyen átadták Mosonmagyaróvár kiváló pedagógusainak szóló kitüntetést is. Az elismerés annak a személynek adható, aki legalább tíz éve a város oktatási, nevelési intézményeiben tevékenykedik és hosszabb időszak alatt kiemelkedő munkásságot folytat. A Széchenyi István Egyetem Mezőgazdaság- és Élelmiszertudományi Karáról az idei évben dr. Egri Borisz egyetemi tanár kapta meg a Mosonmagyaróvár város kiváló egyetemi oktatója díjat egyetemi oktató munkája, publikációs tevékenysége és a szakmai közélet által elismert életútja alapján.

Dr. Árvay István mosonmagyaróvári polgármester és dr. Egri Borisz

Dr. Egri Borisz 1954. január 15-én született Budapesten. A budapesti I. László Gimnázium biológia-kémia tagozatán tett jeles érettségi vizsgát 1972-ben. A Moszkvai Állatorvos-tudományi Akadémiát 1978-ban, kitüntetéses oklevéllel végezte el.

Először a Hortobágyi Állami Gazdaság, majd a Karcagi Állatkórház állatorvosaként dolgozott. 1981-től az Állatorvos-tudományi Egyetem Állategészségügyi Főiskolai Karán, Hódmezővásárhelyen vállalt munkát tanársegédként, majd 1984-től karunk jogelőd intézményénél kezdte meg munkáját Mosonmagyaróváron.

1982-ben orosz nyelvből felsőfokú, mezőgazdasági és élelmezésügyi szakmai anyaggal kiegészített nyelvvizsgát tett. Beszéli a német és az angol nyelvet. 1985-ben Budapesten jeles minősítésű klinikus szakállatorvosi oklevelet szerzett. 1987-ben az állatorvos-tudomány kandidátusa címet védte meg. 1995-ben habilitált doktori oklevelet szerzett. 1999-ben egyetemi tanári kinevezést kapott. 2010. szeptember 15-én a Moszkvai Állatorvostudományi és Biotechnológiai Akadémia Disszertációs Tanácsa előtt megvédett akadémiai doktori disszertációja értékeléseként 2011. szeptember 30-án az Orosz Föderáció Legfelsőbb Tudományos Minősítő Bizottsága számára az állatorvos-tudomány doktora fokozatot adományozta. 2015-ben az Orosz Természettudományi Akadémia rendes tagjává fogadta.

Jelenleg öt PhD-hallgató témavezetője. PhD-fokozatot szerzett hallgatóinak száma kettő. Eddig 194 tudományos közleményt jegyez. Citációs faktora 197.

2017 és 2020 között a Magyar Parazitológusok Társaságának elnöke volt. 2019. január 15-én az Igazságügyi Minisztérium igazságügyi kapcsolatokért felelős államtitkára, másodszor, ezúttal öt évre az Állategészségügyi Igazságügyi Szakértői Testület tagjává nevezte ki. 2003. március 18. óta a NyME MÉK, majd jogutódja a Széchenyi István Egyetem Mezőgazdaság- és Élelmiszertudományi Kara Állattenyésztési Doktori Iskolájának tagja.

2003-tól 2005-ig (megszűnéséig) „A Vadgazda” című folyóirat szerkesztőbizottságának tagja. 2021. március 8. óta az International Journal of Zoology and Animal Biology (IF: 1.795) szerkesztőbizottságának tagja.

Az MTA VEAB 2002. évi pályázatán III. díjat nyert. A „Vadbetegségek” (Mezőgazda Kiadó Budapest, 2000) című egyetemi tankönyv társszerzőjeként 2003-ban Dr. Egyed István-díjat kapott. 2015-ben az Orosz Természettudományi Akadémia Nagy Sándor-renddel, 2017-ben az European Scientific and Industrial Consortium (München) Clement Timirjazew-éremmel tüntette ki.