• Szerző képeSZE Hírek

Betegeken is tesztelik a 3D nyomtatással készült füleket

A győri Széchenyi István Egyetem, a Pécsi Tudományegyetem és a nürnbergi egyetem együttműködésében egy olyan rendszer kerül kifejlesztésre, amelyben sérült vagy teljesen hiányzó fülkagylókat komoly műtéti beavatkozás nélkül rekonstruálnak. A 3D szkennerrel készült modelleket képfeldolgozó szoftverrel formázzák, alakítják a végleges formára. Ezt követően közvetlenül 3D nyomtatással vagy a negatív elkészítésével és kiöntéssel hozzák létre a prototípusokat. A projekt során a különböző keménységű anyagok kipróbálása után a végterméket már egy páciens segítségével is tesztelték. Jelenleg a végső forma, szín és a megfelelő rögzítési mód megtalálása a cél. A jövőben lehetőség nyílhat gyors, egyszerű és olcsó fülkagylópótlások létrehozására, amelyek nem csupán esztétikai okból lényegesek, hanem a térhallás során is fontos szerepük van.

(A kutatás a 2019-2.1.11-TÉT-2020-00199 számú projekt keretében valósul meg).